Calendar

Select a month to view
Date Event Description Part*
Thu 01 Jun Daily ceremony
  • Brymbo Male Choir
  • Durham Army Cadet Force
  • Digital Historian Project (Can)
  • Burgemeester en Gemeentebestuur Kortenaken
  • KNSB en GSB Kortenaken
  • Centre Dufferin District High School (Can)
  • Orangeville District Secondary School (Can)
  • Westside Secondary School (Can)
  • PSBLO De Zonnewijzer Eeklo
  • Colgate University (Benton Scholars)
  • Vrije Basisschool De Ooievaar,Poelkapelle
  • Institut St.-Joseph/Remouchamps
Part: CH
Fri 02 Jun Daily ceremony
  • Easingwold School
  • Wellington College
  • Gemengd Koor St Willibrord, Oegstgeest (NL)
  • St Catherine's College, Oxford
  • Royal NZ Air Force
Part: CH
Sat 03 Jun Daily ceremony
  • Mariposa Pipes & Drums, Canada
  • Koninklijke Unie van de Belgische Zendamateurs
  • 17 (Coningsby) Sqn Air Training Corps
  • Familie Bloemsma
  • International Amateur Radio Union
  • Whelan family (Aus)
Part: B
Mon 05 Jun Daily ceremony
  • Reynolds group
  • Mohyla family (Can)
  • Gartry family (Aus)
  • Pannell family (Aus)
  • Gordon Highlanders (Cook/LOL 55)
  • National Memorial LOL 1914
  • Hamilton Orange & Purple District LOL 55
  • Collie family (NZ)
  • Allan family (NZ)
  • Hughes family
  • Mr C. Brown, National Chairman Legion Scotland
  • Mr K. Gray, CEO, Legion Scotland
  • MMBT
Part:
Tue 06 Jun Daily ceremony
  • Mrs. R. Houlton
  • Royal British Legion - Republic of Ireland
  • Hyde family *
  • Royal Dublin Fusiliers Association
  • Harmony North Choir
  • NZDF & delegation
  • Boss family
  • Wesley College (P. Powell)
  • ATC Purbright
Part: CH
Wed 07 Jun Daily ceremony
  • Kelly family (Aus)
  • Hoy family *
  • Anderson-Dillon family *
  • Blake family (Aus)
  • Thomson family (Aus)
  • Boyce family*
  • Schmidt family (Aus)*
  • Moslin family *
  • Anglo European School
  • Goodwin family (Aus) *
  • Group Gumm
  • Samuel Frickleton VC Memorial Royal Black Preceptory 1917
  • Mahon family *
  • Newton family (Aus)
  • Tozer family (Aus)*
  • Spring Board Group
  • International School for Peace Studies (ISPS)
  • Dalziel High School
  • Royal Irish Regiment
  • Halliday family (Aus) *
  • Wade family (Aus)*
  • Meredith, Hancock and Friends (Aus)
  • Friends of the Somme Barrossa
  • Downey family
  • Wheeler family (US)
  • St John Academy, Perth
  • Miller family (Aus)*
  • Irish Defence Forces
  • Somme Association
  • Champion family *
Part: P
Thu 08 Jun Daily ceremony
  • Metcalfe-Thompson family
  • Yavneh College
  • Cavanagh family *
  • Doune Pipe Band
  • Holland family (Aus)
  • Stedelijke Basisschool Sint-Eloois-Vijve
  • Anglo European School
  • Scotland Branch, Royal Army Ordnance Corps & Royal Logistic Corps
  • Blomfield group (Aus)
  • Mitchell family
  • Crossley Heath School
Part: B
Fri 09 Jun Daily ceremony
  • Voices in Achord
  • Oldbury RBL
  • RBLR West Midlands
  • Benton Park School
  • Anglo European School
  • Lane family
  • Ballard family
  • Hayes family
  • Spiller-Lenssen family
  • Higgie family (Aus)
  • Wright family *
  • St. Peter's Collegiate School
  • The Grange School
  • Hobart High School
  • Thurston Community College
  • St. Swithun's High School
  • Group Hubbard
Part: CH
Sat 10 Jun Daily ceremony
  • De Gezellenkoor
  • All Hallows Catholic School
  • Tank Memorial Ypres Salient
  • Edwards family (Irish Guards)
  • Walker family (Aus) *
  • Lt. Gen. David Leakey (Black Rod)
  • Robertson family
  • Royal British Legion Oldbury
  • The Godolphin School
  • Womersley-Smith family *
  • Monk's Walk School
  • Ivybridge Community College
  • Sutton High School
  • RBL Braintree
  • Wymondham High Academy Trust
  • Pettitt family
Part: CH
Sun 11 Jun Daily ceremony
  • WFA Tayside
  • RAF Association, Angus Branch
  • Black Watch Association
  • Anglo European School
  • Richardson family
  • Knight family *
  • Angus Council
  • Day group
  • Potter family
  • Pateman family
Part:
Mon 12 Jun Daily ceremony
  • Brown-Storey Family
  • Goodwin family (Aus)*
  • Familie Uhl / Universiteit Giessen
  • Wounded Warriors Canada
  • Oudstrijders, Veteranen en Militairen Ternat
  • ISF Waterloo International School
  • Brauer family
  • St. Anthony's Prep School
  • Beneden Tour
  • University College Roosevelt, Middelburg (NL)
Part:
Tue 13 Jun Daily ceremony
  • Pontefract RFUC
  • Morse family
  • Hollands family *
  • Wounded Warriors Canada
  • Wood Green School
  • ACFA Scotland
  • Beneden Tour
  • Army Cadet Force Association Scotland
  • ATC Purbright
  • Royal Artillery Historical Society
Part:
Wed 14 Jun Daily ceremony
  • Widcombe C of E Junior School Choir
  • Familie Taeleman
  • Canadian Legacy Tours
  • Curtis-McDonagh family
  • Board family
Part: CH+P
Thu 15 Jun Daily ceremony
  • RBL Riders, Chester and North Wales
  • Group Rev. Holmes
  • Fort Pitt Grammar School
  • Simmons family
  • Shrewsbury School
  • Highgate School
  • Provinciale Staten Nederlands Limburg
Part:
Fri 16 Jun Daily ceremony
  • Loryman family *
  • Maelor group
  • All Saints Catholic Primary School Anfield
  • Carshalton High School for Girls
  • RBLRB Warwickshire
  • Carriol group
  • National Association Police Fleet Managers
  • Borden Grammar School
  • Methodist College, Belfast
  • Simon Langton Girls' Grammar School
Part:
Sat 17 Jun Daily ceremony
  • 17th Pals' Battalion Band (Leyton Orient Supporters' Club)
  • Order of St John & St John Ambulance
  • Herdenking Korporaal Desmet
  • Connor family
  • First World War Centenary Battlefield Tours Programme
  • Hertswood Academy
  • Robert May's School
  • All Saints Primary School
  • Dartford Choir
Part: B+P
Sun 18 Jun Daily ceremony
  • Farlingaye High School
  • Inwood family (Aus)
  • Sid James Scooter Club
  • British Forces Scooter Club
  • Wales Universities Officers' Training Corps
  • South Bromsgrove High
  • Verrall family
  • Saffron Walden County High School
  • MMBT
  • Ruysscheveldekoor Stekene
  • The Downs School
Part:
Mon 19 Jun Daily ceremony
  • 1 German/Netherlands Corps, Muenster
  • Royal British Legion - Mersea Branch
  • Manners family
  • Roundhay School
  • Modeunie
Part: P
Tue 20 Jun Daily ceremony
  • Jedburgh Grammar School
  • St Stephen's Primary School
  • Grove Academy
  • Hutton family *
  • Marshall family *
  • Forbes family *
  • Wales Universities Officers' Training Corps
  • Carnell Family (Aus)
  • Battle Abbey School
  • Jakes family
  • Manor House School
Part: P
Wed 21 Jun Daily ceremony
  • The Priory School
  • Ypres Rally
  • Motor Sports Association
  • Richard Hale School
  • Ormiston Sir Stanley Matthews Academy
  • Jersey WW1 School Tour
  • Royal Hospital School
Part:
Thu 22 Jun Daily ceremony
  • Reading School
  • Group Storie-Pugh
  • Wales Universities Officers' Training Corps
  • Marwood family *
  • Raven's Wood School
  • Bromley High School
  • St James The Great Primary School
  • UK Armed Forces Rally Team
  • Cardinal Allan School
Part:
Fri 23 Jun Daily ceremony
  • Walkwood Middle School
  • Naughton group
  • Dublin County Choir
  • Steyning Grammar School
  • Nunthorpe Academy
  • Norbury Manor School
  • Coloma Convent School for Girls
  • The Warren School
  • Isambard Community School
  • St Laurence's College(Aus)
Part: CH
Sat 24 Jun Daily ceremony
  • Millburn Academy
  • RBL-South-East Midlands
  • Maynooth University
  • Maynooth Great War Society
  • Matthew Arnold School
  • Cranbrook School
  • Groep Vandenbussche
Part:
Sun 25 Jun Daily ceremony
  • MMBT
  • Cranbrook School
Part:
Mon 26 Jun Daily ceremony
  • CSG Jan Arentsz, Alkmaar (NL)
  • Dover College
  • Fortrose Academy
  • Hopkins family
  • John Henry Newman RC School
Part:
Tue 27 Jun Daily ceremony
  • University College School
  • St John's Catholic School
  • Hawick High School
  • Group Conroy
  • Corderius College, Amersfoort
  • Kirk Balk Academy
  • Lord Ashcroft
  • ATR Purbright
Part:
Wed 28 Jun Daily ceremony
  • CSG Jan Arentsz, Alkmaar (NL)
  • Cals College IJsselstein (NL)
  • St Oswald's Church, Guiseley
  • Surbiton High School
  • Augher/Clogher RBL
  • Dr Challoner's High School
  • Horringer Court Middle School
  • The Blue Coat School
Part:
Thu 29 Jun Daily ceremony
  • Rye College
  • Castlewellan District LOL No 12
  • Blessed Thomas Holford Catholic College
  • Lurgan RBL/Thompson
  • Ireland family (Can)
  • Petrus Datheenschool
  • John Fisher School
  • Melksham Oak School
  • St. Mary's School
  • Thomas Gainsborough School
  • Bedford Girls School
  • Tolworth Girls School
Part:
Fri 30 Jun Daily ceremony
  • St Edmund's Catholic School
  • Alexandra Park School Orchestra & Choir
  • HMS King Alfred
  • Thomas family *
  • MCI Brussels
  • Central Foundation Girls School
  • Claremont High School
  • Lawrence Sheriff School
  • Oxted School
  • Haberdashers' Aske's Knights Academy
  • St Benet Biscop Academy
  • Freman College
Part: B/CH

More info:

  • B = Band
  • CH = Choir
  • P = Piper

 

  • Supported by